İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2053 ve 2071 için kritik tarih 2025

Cumhuriyet tarihinde ilk defa tarihler ile hedef belirlenmesi, yönetimsel açıdan son derece isabetli bir stratejidir. Stratejik boyutta belirlenen bu hedeflerin operasyonel altının doldurulması da yine yönetimsel açıdan zaruridir. Aksi durumda stratejik olarak belirlenen hedefler, dilek ve temenniden öteye gidemez.

2053 ve 2071 için belirlenen stratejik hedeflerin varlığı özellikle genç nesil için çok doğrudur ve olması da gerekir. Lakin devlet ve milletin tüm tarafları bu hedefler etrafında birleşmelidir. Devlet yönetiminde, istikamet tektir; sivil toplum, iş dünyası, yerel yönetimler ve vatandaş nezdindeki tüm hedefler bu istikamette olmalıdır. Aksi durum sloganik yaklaşımdan öteye geçemez.

Önümüzdeki sürece Türkiye’nin damga vuracağını çeşitli referanslara bakıp söyleyebiliriz. 2053 yılına gelindiğinde bambaşka bir Türkiye olacağını zaman gösterecektir. Bugünden itibaren Türkiye’deki eksiklikler hızla tamamlanacak, yaralar sarılacak ve her geçen gün istikametinde hızlanan bir Türkiye göreceğiz.

Bu hedeflere ilişkin bir altyapı süresi gerekecektir. Bu süre 2025 yılına kadar olduğunu söyleyebiliriz. Dolu olarak iki yıl var önümüzde. Bugüne kadar ortaya çıkan aksaklıklar, eksikler, yanlışlar, fırsatlar; adına ne derseniz deyin tüm bu sorunların düzeltilmesi için.

Devletimizin stratejik hamle yaptığı zamanlarda tarihte pek nadirdir. Ama yapılan tüm hamleler hedefine ulaşmış ve dünyadaki dengeleri yeniden kurmuştur. İnanıyorum ki binlerce yıllık sırlarla dolu kadim devlet aklı bu süreçte de stratejik hamleyi doğru zamanda yapacaktır.

2025 yılına dikkat edelim, ülkemizin yükselişe geçeceği kırılma senesi olacak. O zamana kadar içeride ve dışarda tüm dengeler yerine oturtulmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir