İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başarının Zaman ve Mekân Uyumu

Yönetimsel bir konudaki icraatların başarılı olmasının en önemli faktörlerinden birisi zamanlamayı ve ortamı hazırlamaktır. Organizasyon büyüdükçe bu iki kriter çok daha önem taşır. Devlet yönetiminde icraatlardan daha önemli şeylerden birkaçı icraat zamanlaması ve ortamın hazırlamasıdır diyebiliriz.

Cumhuriyet tarihinin reform dönemi olan 2002 yılından günümüze kadar olan süreçteki en önemli kilometre taşlarından birisi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yolun başında olmasına karşın tespit edilen eksiklerin yenilenmesi, sistemin devamlılığı ve başarısı bakımından önem arz etmektedir.

Yönetimsel en büyük eksikliğin ve görülen ve de görülmeyen birçok sorunun kök nedeni yönetimsel denetimin olmamasıdır. Bu konuda Sn. Cumhurbaşkanımıza bağlı Ulusal Denetim Kurulu’nun kurulmasını şiddetle savunuyorum. Böyle bir kurul, gölge kabine modeli baz alınarak ülkemizin yönetim kültürüne göre şekillendirilmiştir. Dünyanın en iyi yönetimsel denetim modeli olan gölge kabine modeli, ülkemizdeki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne göre düşünüldüğünde sadece yürütme erkini değil, yasama, yargı, STK’lar, yerel yönetim ve Cumhurbaşkanlığı Merkezi Teşkilatı olmak üzere devletin tüm erklerini ve paydaşlarını yönetimsel açıdan denetleyecek şekilde modellenmiştir. Ayrıca tüm erkleri ve paydaşları denetliyor oluşu kurulun siyasi bir oluşumdan çıkartılıp, bir devlet modeli haline geldiğini de göstermektedir. Bu kurul sadece eksikleri tespit etmekle kalmayacak, ileride ortaya çıkması olası ve kronikleşmeye yüz tutmuş sorunları bertaraf ederek önleyici faaliyetlerde de bulunacaktır. Yani doğrudan fayda sağlayacağı gibi dolaylı faydaları da azımsanmayacak kadar fazla olacaktır.

2019 yılında başlayan pandemi ile 1789 yılında başlayan Yakın Çağ kapanıyor ve yeni bir çağ başlamış oluyor. Yeni çağın başlangıcı kendi içerisinde bazı dönemleri barındırmaktadır. Bir geçiş dönemi içerisindeyiz ve içinde bulunduğumuz dönemin adı Dip dönem. Yani bu dönemde dünyada kargaşalar, karışıklıklar, savaşlar, kıtlık gibi buhranlar yaşanacaktır. Nitekim başlamıştır da. Ülkemizin jeolojik konumu sebebiyle bu buhranlardan en fazla etkilenen ülke olacağımızı öngörmekteyim. Bu öngörü neticesinde Ulusal Denetim Kurulu fikri bir an önce hayata geçmelidir. Dünyadaki kargaşaların dinmesi kısa vadede ön görülmemektedir. Ülkemiz, dışarıda yürüttüğü devlet politikası ile yeni çağın süper güçlü ülkelerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor (Pandemi sonrasında Türkiye isimli kitabımda bu iddiamı ve ilgili konuyu detaylı olarak inceledim.)

Dışarıda yürütülen bu başarılı politikaların içeriye sirayet etmesi ve süper güçlü ülke yolunda hızlanılması için bu kurulun bir an önce hayata geçmesi gerekmektedir. Dünyadaki siyasetin sakinleşmesi beklenmemelidir. Bu kurulun halkta karşılığı vardır ve çok takdir görecek bir çalışma olacağından eminim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir