İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beden Dilinin Önemi

Bilgi, duygu ve düşünceyi üretme, aktarma ve anlamlandırma sürecine iletişim denir. Bir kaynaktan bir alıcıya giden mesaja, alıcının geri bildirim yapmasıyla tamamlanan süreç de denilebilir.

Kaynak veya alıcı birden fazla kişi olabilir. Kaynaktan alıcıya gönderilen veya alıcıdan kaynağa gönderilen mesajlar sözlü veya sözsüz şekilde olabilir. Genellikle iletişim denilince akla sözcükler gelir ama sözcüklerin yanında hatta sözcüklerden daha etkili enstrümanlar da vardır.  Yapılan bir araştırmaya göre yüz-yüze görüşmelerde sözcükler %10’u, ses tonu, vurgu vs. %30’u, beden dili ise %60’ı oluşturmaktadır.

İletişim mesajları kendi içerisinde sözlü ve sözsüz olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü iletişim, kullandığımız kelimeler ve kelime veya cümlelerdeki tonlama, vurgudur. Ne söylediğiniz kelimelerle, nasıl söylediğiniz ise tonlama, vurgularla gerçekleşir ki iletişimde ne söylediğinizden daha çok nasıl söylediğiniz önemlidir.

Gelelim sözsüz mesajlara. Sözsüz iletişim kendi içerisinde araç aksesuarlar, mekân kullanımı, bedensel temas ve beden dili olmak üzere dörde ayrılır. Farklı bedensel temaslar kurarak karşımızdakine çeşitli mesajlar vermeye çalışırız. Örneğin, birisinin elini öpüp başımıza koyduğumuzda onun bizden büyük, üstün olduğunu kabul ettiğimizi gösteririz. El sıkıştığımızda karşımızdakini kendimize en azından bir ölçüde eşit kabul ettiğimizi gösteririz. Bu bedensel temastır.

Gelelim mekan kullanımına. Hayatta herkesin belli mesafelerde belirlediği alanları vardır. Kişinin yakınındaki 30 cm’lik alanı mahrem alandır. Bu alana birinci derece yakınlar girmeye yetkilidir. Asansöre bindiğimizde sırtını dönen insanlar görmemizin nedeni, dar olan asansörde yetkili olmadığımız halde birilerinin mahrem alanına giriyor olmamızdır. 30 cm-1 metre arası kişisel alandır. Bu alana günlük hayatta sürekli görüştüğümüz kişiler girmeye yetkilidir. 1 metre-2,5 metre ise sosyal alan olup bu alana küçük gruplar ile yapılan iletişimdekiler girmeye yetkilidir. 2,5 metre sonrası ise genel olan lup bu alanda büyük katılımlı toplantılardaki kişiler girmeye yetkilidir. Kişiler arası iletişimde mesaj iletmek için başvurduğumuz yollardan birisi de birtakım araçlar kullanmaktır. Mesela rozetler ya da takı takarak, kokular sürerek belirli kıyafetlere bürünerek çevremize çeşitli mesajlar iletebiliriz.

Alıcı ile kaynağın arasındaki iletişimin bedensel hareketlerle yapılmasına beden dili denir. Beden dili bir iletişimde sanıldığından da fazla etkilidir. Tarihteki başarılı liderler beden dilini etkin kullanarak büyük kalabalıkları etkilemişlerdir.

Beden dili, iş hayatında ve gündelik hayatta iletişimde başarılı olmak isteyen herkesin üzerinde durması ve eğitim alması gereken bir konudur. Günümüzde online ya da yüz yüze birçok kurum tarafından bu türlü eğitimler ve kitaplar mevcut. Başkalarının gerçekte ne demek istediğini anlamak istiyorsanız beden diline bakın.

Beden diline dair bir iki tüyo da biz verelim.

Beden Dili Okuma Yasaları:

Beden dilini okumak için tek bir fotoğraf yetmez. Tümüyle hareketleri bir bütün içinde görmek, yorumlamak gerekir.

Normalde beden ile sözcük dili birbirine uyumludur. Eğer uyumsuzluk varsa beden dilinin verdiği mesaj dikkate alınmalıdır.

Birbirlerini tanıyanların beden dili konusundaki tahminleri, tanımayanlara oranla daha isabetli olur. Bu fikirden yola çıkarak, herkes için geçerli bir BEDEN DİLİ SÖZLÜĞÜ oluşturmanın olanaksız olduğu pekala söylenebilir.

İletişim halinde olduğumuz kişilerin herhangi bir beden dili mesajı, her zaman kendi içsel süreci kaynaklı olmayabilir. Belki de onu tetikleyen, kendisi değil; bizim onu etkileyen bir davranışımızdır.

Önemli olan söylemek istediklerimiz ya da niyetimiz değil; karşımızdaki kişinin vermek istediğimiz mesajı nasıl algıladığıdır.

“Ne kadar bilirsen bil; bilgin karşındakinin anlayabildiği kadardır.” Mevlana

Beden dili öğeleri nelerdir?

1. Yüz hareketleri

2. Eller hareketleri

3. Kollar hareketleri

4. Bacak hareketleri

5. Göz iletişimi

6. Duruş biçimi

7. Kişiler arasındaki mesafe

Beden dilini etkili kullanabilmek için kaçınılması gereken davranışlar nelerdir?

1. Aşırı göz temasında bulunmak,

2. Sürekli sabit durmak,

3. Fazlaca rahat hareketlerde bulunmak,

4. Duvara veya masaya yaslanmak,

5. Ayakları çaprazlamak,

6. Kolları önde veya arkada bağlamak,

7. Konuşurken başı geriye atmak, saçları geriye atmak, gözleri kapamak,

8. Ellerimizi ovuşturmak ve yüzümüzde dolaştırmak,

9. Parmak uçlarını birbirine dayamak,

10. Parmakları masada tıkırdatmak,

11. Saat ya da yüzükle oynamak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir