İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Denetim 4.0

Yönetimin en önemli bileşenlerin biri denetimdir. Denetim olmadan yönetimin bir parçası eksik kalacaktır. Buna karşın ister özel sektörde ister kamuda en çok ihmal edilen alan denetimdir. Çünkü denetimi yönetim kademesi sevmez. Bizim kültürümüzde denetimde illaki olumsuz veya eksik bir şeyler çıkarılma zorunluluğu olduğu için yönetim de denetimi istemez. Halbuki denetim, yönetimin gelişmesinin önündeki engelleri belirleyen çalışmadır. Yönetimin itici gücüdür, başarı çarpan etkisi veya başarı kaldıracıdır.

Denetimler, genellikle şekli bakımdan yapılmakta olup, halledilmesi gereken bir prosedür olarak kabul edilmektedir. Böyle olunca da yapılan denetimde, verimsizlik ve zaman kaybı oluyor. Dünyada yeni çağın başlamasıyla hâkim olan 4.0 akımı, denetimi de etkilemiş olup denetim 4.0 modeline göre modeller oluşturulmalıdır.

4.0 akımı özetle insanın kol gücünden değil, yapay zekâ destekli insanın beyin gücünden faydalanmayı hedefleyen bir akımdır. 2019 yılında dünyada ilan edilen pandemi sonrası açılan yeni çağın şifresidir. Denetimde 4.0 akımının ana amacı girdilerin yapay zekâ tarafından işlenerek oluşturulacak raporlama sonucunda ortaya çıkan aksiyon seçeneklerini yönetimde kilit karar olacak şekilde oluşturmaktır. Bu işin kol gücü kısmıdır. Karar verici insan olacaktır, bu da insanın beyin gücü olacaktır. Yönetim 4.0’da belirlenen proseslerin girdi ve çıktı arasındaki farkları düzenli olarak raporlayacak olan yapay zekâ istenildiği zaman anlık olarak sonuç verilebilecektir. Yani denetimi insan gücü ile gidip denetimi yapıp sonra rapor oluşturma gibi zaman maliyetlerini minimuma indirmiş olacaktır. Zamandan bağımsız hale getirilen denetimin bir diğer güzel farkı mekândan bağımsız şekilde yapılıyor olmasıdır. Mobil çalışan ekiplerde bile denetimi gerçekleştirecektir. Bulut sistemi ile istenildiği yerde sonuç raporu görülebilecektir. Zamandan ve mekândan bağımsız oluşu 4.0’ın en büyük avantajlarındandır.

4.0 akımının denetimde başarılı olması için yönetimde 4.0 modeline geçilmelidir. Yoksa iki türlü farklı modelin çalışması yönetim ile denetimin aynı dili konuşamaması nihayetinde sağlıklı çalışmamasına neden olacaktır.

Gerek özel sektörde gerek kamuda artık beşerî yatırım önceliklendirme zamanı geldi. Yeni çağın başarı kuralı beşerî yatırım olacaktır. Yönetimde yalınlık, ofisler, çalışma ortamı gibi detaylardan sıyrılmamıza ve esas odağın verimli çalışmaya kaymasına sebep olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir