İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dengeli Kalkınmanın Kaldıracı: Bileşik Güç

Yeni çağla birlikte dünyada birçok konunun tanımı değişti. Oyunun kurallarının değiştiği değil oyunun kendisinin değiştiği şeklinde yorumlanmalıdır. Değişen tanımlardan biri de kalkınma oldu. Devletin sorumluluğunda olan kalkınma, toplum tarafından iktidardaki hükümete sorumluluğu yükler ve seçimlerde buna göre değerlendirme yapılırdı. Mono bir sorumluluk vardı. Yeni çağda bu sorumluluğun alanı ve aktörleri bakımından genişleme oldu. Mono sorumluluk yerini bütünsel sorumluluğa bıraktı.

Devletin yanında bileşik güç olarak tanımlanacak bir paydaşlar grubunun sorumluluğu ile kalkınmanın sorumluluğu, olması gerektiği gibi, tüm kesime yayıldı. Kalkınmada sorumluluğu olan Bileşik Gücü şu şekilde formüle edebiliriz:

Bileşik güç= Devlet + Sivil toplum + Özel sektör + toplum

(BG= DY+ STKY + ÖSY + TP)

Devletten, kalkınmadaki sorumluluğu azaltılarak, temel görevlerini doğru ve eksiksiz şekilde yapması beklenir hale gelecektir. Çünkü yeni çağda iklim değişikliği, göç, kuraklık, su sorunu, nüfus artışı, küresel ısınma, salgın hastalıklar gibi daha temel konularda kıtlığa varacak durumlar olacaktır. Bu sebeple de bugün için önemli olmayan birçok şey gelecekte önemli hale gelecektir. Devletin bu konuda tedbir alması ve toplumun sorun yaşamaması zaten devlet için yeterince ağır bir sorumluluk olacaktır. Yakın zamanda devletlerde kıtlık politikaları çokça uygulanacak hale gelecektir.

Kalkınmada sorumluluk paylaştırıldığında, diğer paydaşların sorumluluk yüklenmesi, yukarıda yer alacak kıtlık politikaları için pozitif yönlü katkılar da sunacaktır.

Sadece vergi verme sorumluluğun ötesinde daha farklı sorumlulukların yüklenmesi, yeni çağla birlikte her bir insan için geçerli olacaktır. Bu sorumluluğun sonuç kısmında birçok farklı yansıma olacaktır. Ülkelerin yönetimlerindeki karar alma süreçlerinde bu yansımaları göreceğiz. Şurası kesindir ki, artık “sorumlu vatandaş” kavramını sık sık duyacağız. Duymaktan öte kanun, yönetmelik, işleyiş ve günlük hayatın bir parçası olacaktır. Esas olan ise devletin yakın gelecekte yaşanılması muhtemel bu senaryolar üzerinde şimdiden çalışarak tedbir alması ve yeni oyunun kuralına göre hareket etmesi gerekliliğidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir