İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Devlet yönetiminde yalın yönetim

Yalın yönetim, esasen bir organizasyon yönetiminin operasyonel süreçlerinde katma değer yaratmayan ve katma değer yaratmasının önüne geçen faaliyetlerin minimuma indirilmesi amacıyla sürekli denetleme ve iyileştirme felsefesine dayanan bir yaklaşımdır.

Yönetim kavramı birbiriyle iç içe geçmiş çok fazla sürecin toplamından ibaret karmaşık bir kavramdır. Yönetimin verimli olması bir organizasyonun başlıca ana hedefi olmalıdır. Bu durum özel sektörde kârlılıkla, kamuda ülkenin kalkınmasıyla doğru orantılıdır. Ülkemizdeki bürokrasi, Cumhuriyet’e, Osmanlı’ nın son döneminden miras kalmıştır ve sonrasında giderek daha karmaşık ve prosedürlerle dolu hale gelmiştir. Böyle olunca da verimsiz bir kamu yönetimi sonucu ortaya çıkmıştır. Kamudaki bu verimsizlik vesayeti doğurmuştur. Ülkemizde Atatürk dönemi sonrasından itibaren bürokratik vesayet bulunmaktadır. Vesayet ise kalkınmada istenilen hedeflere ulaşamamaya sebep olmuştur.

2018 yılında hayata geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bu vesayetin ve verimsiz kamu yönetimine son verilmesi için büyük bir fırsattır. Yeni bir sayfa açmanın zamanı gelmiştir. Geçen beş yıllık sürenin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin uygulamadaki eksikleri, yanlışları görülmüş olup bundan sonraki süreçte gerekli görülen değişiklikler yapılmalıdır. Devlet yönetiminde, üstten alta doğru tüm kademeleri kapsayacak şekilde, yalın yönetim sistemine geçilmelidir. Gereksiz, verimliliği ne kadar etkileyen unsur varsa hepsi ortadan kaldırılmalıdır. Dünyada yönetimlerde minimalist bakış açısı popüler hale gelmeye başladı. Çünkü basit süreçlerin hızlılığı, işlerliği ve verimliliği bakımından diğer sistemlere göre daha başarılı olduğu keşfedildi. Ülkemizde de kamu yönetiminde yalın yönetim ile daha verimli hale gelmesi sağlanmalıdır. Verimliliğin yanında çok ciddi boyutta tasarruf da edileceği göz önüne alınmalıdır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yenilemesi yönetim uzmanları tarafından yapılmalıdır. Kamu yönetimi de özel sektör yönetimi gibi, verimlilik üzerine inşa edilmesi gerekiyor.

Dünyadaki kuralları değişiyor. Hantal, muhafazakâr kamu yönetimi anlayışı yerini daha hızlı, verimli ve esnek sistem olan yalın yönetime bırakıyor. Ülkemiz de bu değişime bir an önce katılmalıdır. Belli bir süre sonra istese de istemese de bu değişimi yaşayacaktır. O halde şimdiden değişime başlamalı ve bu alanda bir an önce bilgi ve deneyim sahibi olmalıdır.

Yalın yönetimle kalitede, hızda ve verimlilikte artış olurken maliyetlerde düşüş olmaktadır. Bu yalın yönetimin değişmez kuralıdır. Tüm bunların sonucunda vatandaşın kamudan aldığı hizmetlerden duyduğu memnuniyet artarken daha refah bir ülke ve daha kalkınmış bir ülke ortaya çıkacaktır. Bu sonuçları bile kamu yönetimindeki değişimin büyüklüğünü göstermektedir.

Sonuç olarak 2023 yılının ülkemiz için bir fırsat olduğu düşünüldüğünde kamu yönetim politikasında yalın yönetim modeline geçilmesi gerekmektedir. Bu sayede yeni çağın süper güçlü ülkelerinden birisi olma şansımız olacaktır. Dünyada yeni çağda kural koyucular, yeni çağın gereklilikleri için altyapılarını şimdiden hazırlayan ülkeler olacaktır. Diğer ülkeler ise süper güçlü ülkelerin yeni çağda koyduğu kurallara uymak zorunda olacaklardır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir