İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Geleneksel iletişimin sonu

Eskiden bilgiye ulaşmak çok zor iken yıllar içerisinde gelişen teknoloji ile ulaşmak çok kolay hale geldi. Ulaşılabilirliğin bu kadar kolay olması avantajının yanında doğru bilgiye ulaşmak sorunu baş gösterdi. Doğrulanmış bilginin henüz sistematik bir yolu bulunamamışken, her bilginin doğruluğuna tereddütle yaklaşmakla gerekiyor. Fakat insanoğlunun genine işlemiş kodda bu yok maalesef. Sorgulamadan inanmak, insanoğlunun geninde bulunan ve günlük hayatta yaptığı pratiklerle pekiştirerek yerini sağlamlaştıran bir alışkanlığı oldu. Bu alışkanlık, ancak zaman içerisinde travma yaratacak büyük bir olay olsun ki, değişime uğrasın. O zamana sorgulamamak alışkanlığı ile kirli bilgilerle yaşayacağız. İnsanı harekete geçiren şey bilgidir. Bireysel olarak da kitlesel olarak da bu böyledir. Tarihte, kirli bilgilerle kitlelerin nasıl harekete geçirildiği örnekleri bolca bulunmakta. Ülkelerde ayaklanmalar çıktı, rejimler yıkıldı.

İletişim kanalları ve şekli arttıkça, bilginin dolaşımı da hızla artıyor. Köşe başı bilgi ile dolu. Bireysel olarak da kitlesel olarak manipülasyon için bilgi üretiliyor. Kötü insanlar hayatın her yerinde olduğu gibi bu konuda da boş durmuyor, yukarıda verdiğim birkaç örnekteki gibi çalışıyor. Köşe başları bilgi dezenformasyonu yapanlar tarafından tutulmuş durumda.

Bilgilerin doğruluğunu tespit edecek bir mekanizma henüz kurulmuş değil. Konuyla ilgili yasalar yeni yeni çıkartılıyor. Teknolojik gelişmelerin hepsinde, önce teknoloji çıkar, deneyimlenir ve sonra yasası çıkar. Bu hep böyledir. Sadece devlet değil bireysel olarak da uyanık olmak gerekiyor. İletişim kanallarından duyduğunuz bilgiyi başka bir kaynaktan teyit etmeden doğru olarak kabul etmemek, öncesinde mantık süzgecinden geçirmek gerekiyor. Elbette konu ile ilgili devletler de gereğini yapıyor.

Fakat iş bireylerde bitiyor. Bireysel sorumluluğu geliştirerek yanlış ve kirli bilgileri istemeden de olsa yaymamak gerekiyor. Buna alet olmak kötü kişilerin ekmeğine yağ sürmek olacaktır. Bilgi çağında savaşın ağırlığının şekil değiştirdiği günümüzde enformasyon en önemli silahların başında gelmektedir. Bu konuda herkese görev düşmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir