İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş oyunları

Orta ve üst düzey yöneticilerin en büyük sorunların bir tanesi, kendilerine gelen taleplere nasıl cevap verecekleridir. Çünkü her organizasyonda bir denge vardır. Taleplere verecekleri cevap bu dengeyi bozmamalı, verilen kararın ucu kimseye dokunmamalıdır.

İster kamu ister özel sektör iş hayatına başlayıp belli bir süre sonra yönetici olduktan sonra, belirli stratejiler geliştirilir. Amaç bulunduğu pozisyonu korumak odaklı, dengeleri bozmamaktır. Bir iki deneme yanılmadan sonra bu sistem oturur. Şu anda bir araştırma yapılsa, binlerce belki milyonlarca farklı stratejiler çıkar.

Yeni yönetici olanlar için en geçerli ve kestirme yoldan olan strateji alttan gelen taleplere hayır de, üstten gelen emirleri sorgulamadan harfiyen uygula. İş hayatında başarılı olmak bu kadar kolay!

Elbette bahsettiklerimiz bir ironiden ibaret. İyi bir yönetici, öncelikle kurumu için en doğrusu ne ise o kararı vermelidir. Talebin geldiği yerden bağımsız olarak değerlendirerek gerekeni yapmasıdır. Fakat günümüzde bu durum maalesef çok azdır. Özellikle kamu sektöründe dengeleri(!) bozmamak adına etliye sütlüye karışmamak gerektiği düşüncesi hakimdir. Halbuki kurumun çıkarı öncelikli olmak üzere gereken ne ise o yapılmalıdır. Fakat maalesef bu şekilde düşünmeyen yöneticiler de var. Elbette işini çok doğru şekilde yapan yöneticiler ağırlıkta. Fakat arada bu şekilde kısa yoldan işini halleden yöneticiler de yok değil.

İyi bir yönetici, talebin geldiği yerden, alınan kararın etkileyeceği yerden, kişisel çıkarlarından bağımsız olmak üzere üç farklı bağımsızlığı göz önüne alarak kararlar vermelidir. Er ya da geç başarısızlık yaşayacaktır aksini yaparsa. Yönetici bir karar alırken şu ilkeleri göz önünde tutmalıdır:

  1. Karar almada sakin kalmak ve serin kanlı olmak.
  2. Bir adım sonrasını hesaplayarak karar verin.
  3. Planlı olun.
  4. Verilecek kararın sürdürülebilir olmasına dikkat edin.
  5. Kararın sahada uygulanabilir olmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir