İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsimsiz Kahramanlar

Türk tarihi, binlerce yıllık zengin geçmişiyle, dünyanın eski yönetim tarihlerinden biridir. Farklı zaman içerisinde yönetim farklı devletler ile yönetilmiş olsa da Türklük tarihi her daim devam etmiştir. Türk devlet yönetimi, diğer devlet yönetimlerinden ayıran çok farklı özellikleri bulunması hasebiyle, eşsiz durumdadır.

Tarihimizin her devrinde yönetim başarısından bahsedilebilir. Bu başarılar devletin kuruluş, yükselme hatta çökme dönemlerinde bile baş göstermiştir. Çünkü Türk tarihinde bir devletin sonlanması başka bir devletin doğuşuyla sonuçlanmıştır. Hiçbir zaman tarih sonlanmamış, Türklük her daim devam etmiştir.

Bu ülkenin yönetimi kahramanların omzunda yükselmiştir. Devlet yönetimi buz dağına benzer. Çok küçük bir kısmı suyun yüzünde olan bölgeyi herkes görür, kamuoyu bilir ama esas derinlik ve büyük katman suyun altında olan, kimsenin kolay kolay bilmediği bölümdür. İşte devleti su üzerinde tutan suyun altında bilinmeyen kısımdır. Eğer suyun altındaki kısım olmazsa suyun yüzeyindeki bölüm suda sabit kalamaz ve sürekli akıntıyla yer değiştirir. Suyun altındaki kısım isimsiz kahramanların olduğu bölümdür.

İsimsiz kahraman olmak çok değerlidir. Çünkü yaptığınız onca kahramanlığa rağmen kimse sizi bilmez. İnsanın doğası takdir görmek, herkesçe bilinmeye yatkındır. İsimsiz kahraman olmayı seçmek tüm bunlardan vazgeçmektir. Tarihin her devrinde isimsiz kahramanlar vardır. Devletimiz bu kahramanların omzunda yükselmektedir.

Günümüzde de yapılanlarla, yapılmayanlarla devletimizin güzel yarınlara yol alması için sadece ama sadece devletimizin bekası için mücadele eden, haksızlıklara karşı gelen, devletimiz için gece gündüz kafa yoran isimsiz kahramanlar vardır. Bu kahramanlar bugün kamuoyuna yansıyan birçok şeyin altyapısını oluşturan kesimdir. Övgü, en az bilinenler kadar isimsiz kahramanlara da olmalıdır.

İlahi adalet tecellisinde görünmez ordular kaderi inşa ederken, en çok da isimsiz kahramanlara hizmet eder. İnsanlar bilmez ama manevi alem isimsiz kahramanları çok iyi bilir. Onlar halka hizmet Hakk’a hizmet şiarıyla hareket ettikleri için her daim Hak yolunda olmuş olurlar.

Kim mi bunlar? Şehit Yarbay Hüseyin Avni Beyin, Ömer Fahreddin Paşa’nın, Süleyman Askeri Beyin ve daha nice isimsiz kahramanların torunları…

Bu yazı tarihimizin her devrindeki isimsiz kahramanlara ithaf edilmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir