İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kriz sadece ekonomik tedbirlerle bitirilemez

Ekonomik kriz, devlet yönetiminin kötü yapılması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Krizi yenmek için sadece para ve maliye politikalarında alınacak ekonomik tedbirler yeterli olmayacaktır. Yapısal tedbirler önemlidir fakat yeterli değildir.

Bir devlet yönetiminde bozulmalar başladıysa ve müdahaleler olmadıysa belli bir süre sonra mutlaka ekonomik olarak sonuçları olacaktır. Bunlar çoğunlukla ekonomide bozulma ile başlayıp sonrasında durgunluk ve nihayetinde ekonomik krizle sonuçlanacak bir sonuçtur. Kriz sonrasında ekonomi yönetimi ile bu bozulmalar tamir edilemez.

Öncelikle ekonomik kriz olduğunda, devlet yönetiminde lider hariç, herkesin değişmesi lazım. Çünkü krizi yaratan zihniyetin hâkim olduğu kişiler, krizi yenme konusunda çözüm üretemez. Ekonomik krizi ortadan kaldıracak içeride halkın dışarıda yabancı yatırımcının “güven” sorununu ortadan kaldıracak bozulmaları tamir etmek gerekiyor. Bu da devlet yönetimini baştan gözden geçirilerek yeniden yapılandırılması ile sağlanır. Liyakat, adalet, bürokratik işleyiş, yürüme erki üyelerinin (bakanların) performansı, yasama erkinin verimliliği gibi tüm süreç, kurum, kuruluş ve birimler gözden geçirilmelidir. Elbette bu gözden geçirmeler, yeni yönetime gelenler değil, kurulacak yönetimsel denetim kurumu aracılığı ile yapılmalıdır.

Açıkça belirtmek gerekir ki, yönetimsel denetimin olmadığı bir devlet yönetimi, mutlaka ama mutlaka şişer ve belli bir süre sonra yönetilmez hale gelir. Kontrolden çıkışı engellemek ve yönetimin tamamına hâkim olmak için yönetimsel denetim aracını mutlaka etkin olarak kullanmak gerekir. Yoksa devlet içinde her birim, kurul ve kurum kendi başıboş yönetimini sergiler ve sonunda ekonomik olarak sürdürülemez hale gelir.

Ekonominin düzelmesi için tek bir şey gerekiyor; o da “güven.” Güven duyulduğu noktada ülkede ekonomik döngü tekrar çalışmaya başlar.

Ekonomik döngüyü sağlamak için devletin bileşik gücü kurması gerekiyor. Bu güç devlet öncülüğünde sivil toplum ve özel sektör ve toplumdan oluşan bir birlikteliktir. Bu birliktelik sağlanıp güç oluşturulur ve herkes kendi sorumluluk alanında çalışmaları eksiksiz şekilde yaparsa “güven” tekrar oluşturulur ve ekonomik kriz ortadan kalkmaya başlar. Ekonomik krizi bitirmek bu kadar kolaydır. Bunu yapmak yani bir araya gelmektir zor olan. Çünkü bu bileşik gücü oluşturmak, yönetimsel bilgi, birikim ve deneyim gerektirir. Bunu yapamayan yönetim ekonomik krizi bitiremez.

Devlet yönetiminin bileşik gücü oluşturup güven sağlamak üzere krizi bitirmesinin önündeki en büyük engel, siyasetin devlet içine girmiş olmasıdır. Siyasi denge yüzünden, krizden çıkışın ilk kuralı olan devlet yönetiminde değişiklik gerçekleşmez. Bu engel aşılmadığı sürece bileşik güç oluşturulsa bile başarıya ulaşılmaz. Çünkü sorun yaratan zihniyet, o sorun için çözüm üretmez. Bu doğaya aykırıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir