İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Siyasette Konumlandırma

Görüşü ne olursa olsun bir siyasetçinin, siyaset hayatı dört aşamadan oluşmaktadır. Çıraklık, kalfalık, ustalık ve bilgelik dönemleri siyasi hayatının evreleridir. Siyaset, gelişmekte olan ülkelerde kurumsallaşamamıştır ve lider odaklı bir yaklaşımla icra edilir. Liderin belirlediği vizyon ve stratejiler dahilinde siyasetçi de kendisini konumlandırır. Bu böyle olduğu sürece de siyasetin kurumsallaşması çok zordur. O yüzden gelişmekte olan ülkelerde siyaset, hiçbir zaman kurumsal olamaz.

Siyasette en önemli strateji, siyaseti düşüncenin, görüşün konumlandırılmasıdır. Sağ ya da sol düşünce olabilir lakin önemli olan merkeze yakınlığıdır. Merkeze yaklaştıkça daha geniş kitleye hitap eden, ılımlı bir siyaset icra edilirken merkezden uzaklaşıldıkça hitap edilen kitle daralır ve marjinalleşme başlar. Aşağıdaki görselde sağ görüşe sahip bir siyasetçinin görüş keskinliği evreleri ele alınmıştır.

Siyaset bilimciler, genellikle merkezde ya da merkeze yakın bir yerde siyaset yapılmasını tavsiye eder. 2011 yılından itibaren sosyal medyanın siyasi arenaya dahil olmasından sonra siyasi demeçler, görüşler ve açıklama yapmak geleneksel iletişim yöntemlerine daha hızlı hale geldi. Böyle olunca da siyasilerin, fazla düşünmeden, duygularının yön vermesiyle yanlış açıklama yapmasına daha çok şahit oluyoruz. Evet sosyal medyayla birlikte daha hızlı ve daha çok kitleye ulaşılıyor olabilir ama üzerinde, hızın bir gereği olarak, düşünülmeden yapılan açıklamalara daha sık şahit olmaya başlandı.

Bir siyasetçi siyasete başladığında, yani çıraklık döneminde, genellikle merkeze yakın siyaset yapmaya başlar. Daha ılımlıdır, yeni olduğu için daha çok kitleye hitap etmek arzusundadır. Zaman içinde ortaya çıkan mental yıpranma henüz olmadığı için sinirleri daha güçlüdür.

Zaman geçtikçe, yani kalfalık döneminde görüş merkezden uzaklaşmaya başlar. Sinirler zayıflamaya başlar, siyasi istikbal, icraat yapma vb. kaygılarla görüşler keskinleşmeye başlar. Sonrasında ustalık döneminde artık söylemler, açıklamalar, icraatlar ve diğer gereksinimler yerli yerine oturmaya başlayınca merkezden uzakta yapılan siyaset, bilinçli şekilde yapılmaya başlanır. Uçta yapılan siyaset, ustalık döneminde kontrollü yapılır. Siyasilerin, sonraki dönemlerde siyasetçi kimliğinin devam etmesi ve ülke gündemine kamuoyu oluşturan ani çıkışlar bu dönemde yapılır. Bir nevi kırılma noktasıdır denilebilir. Ustalık döneminden sonra başa dönmeye başlanır ve merkeze yakın siyasete geri dönülür. Hırslar, kaygılar yerini olgunluğa bırakır. Bu dönemde gerek ilerlemiş yaşından gerekse de siyasi olgunluğundan dolayı etrafından saygı duyar.

Yani bir siyasinin başladığı yere dönmesi ve merkezde siyaset yapması için yılların geçmesi ve bunu yaşaması gerekir. Halbuki siyaset bilimcilerin dediğine kulak verip, merkeze yakın bir yerde siyaset yapılsa yıllar boyu yaşanan kaygı, stres ve sıkıntıların birçoğu yaşanmaz. Zaten başladığınız yere dönem üzere yola çıkmak da ne kadar doğru onu da düşünmek gerekir. Elbette siyasetin bir formülü olmaz, analitik bilimlerde olduğu gibi ama sosyal bilimlerdeki başarı konumlandırma ile sağlanabilir. Siyasetçiler de bu silahı iyi kullanmalıdır. Az gelişmiş ülkelerde çoğu siyasilerin görüşü, bilim dışı olduğu için bu bilgiler göz ardı edilir. Ama yeni çağda her şeyde olacağı gibi siyasette de başarı şifreleri değişecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir