İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Devleti’nde Devlet Adamı Kıtlığı

Devlet adamı kıtlığı yani kaht-ı rical kavramı Osmanlı’dan günümüze miras kalan bir kavramdır. Osmanlı’nın çöküşünün temel sebeplerinden biri olan kaht-ı rical, günümüzde de kendini göstermektedir.

Kaht-ı ricali anlamının en basit yolu, seçimlerde aday adaylarının çokluğundan anlayabilirsiniz. Adayların bolluğu demek; mevkinin ve makamın gücünden istifade etmek istenmesidir. Çünkü gerçek mânâda hizmet edecek kişiyi rant, para, mutluluk yerine; maddi sıkıntı, halkın sorunlarının yarattığı moral bozukluğu, uykusuzluk ve makam maaşının enflasyon karşısında erimesi sonucu geçinememe gibi dertler beklemektedir. Bunları yaşamayacak olanlar kişisel istikballerini devletin ve halkın istikbali önüne koyuyor demektir.

Sonuç olarak günümüzde devlet kademesinde devlet adamı kıtlığı sorunu yani kaht-ı rical söz konusudur. Bunun için kapsamlı bir revizyon ile devlet kademesinin siyasi kişiliklerden arındırılıp gerçek anlamda devlet adamları tarafından yönetiliyor olmalıdır. Aksi durumda tarihimizde yaşanan sorunların döngüsel olması sonucu kronikleşmeye gitme ihtimali bulunmaktadır ki esas tehlike budur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir