İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’de Sivil Toplum

Türkiye’de köklerinden en uç noktasına kadar etkin ve güçlü olan alanlardan birisidir sivil toplum. Fakat cumhuriyet döneminden sonra işlevini ve amacını yavaş yavaş kaybetmiştir. Şimdilerde ise iyice dejenere olmak üzere bir alandır.

Sivil toplum, devlet yönetimlerinin en önemli yardımcı enstrümanlarından birisidir. Demokrasilerde yasama, yürütme ve yargı erkinden sonra dördüncü erk olarak da kabul edilir. Esas görevi baskı grubu olarak halkın, ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yaparak yönetime yardımcı olmaktır. Bir yerde baskı grubu da denir.

Fakat günümüzdeki anlamı, yükselmek isteyenlerin sahne aldığı bir basamaktan öteye gitmemektedir. İstisnalar hariç olmak üzere üretilen bir yararlı ve somut projeler bulunmamaktadır. Seçim zamanı ortaya çıkan yönetici adaylarını görürsünüz. Öyle bir lansmanları vardır ki; zannedersiniz dünyanın en çok proje üretilen yeri. Nafiledir o şaşalı lansmanlar, çünkü seçimden sonra herkes unutulur ve kişisel istikbal odağa yerleşir; ta ki bir sonraki seçim dönemine kadar.

Halbuki sivil toplumun amacı, yönetime katma değer yaratmak olmalıdır. Devlet politikalarında projeler üretmek, toplum için bir şeyler yapmaktır.

2018 yılında hayata geçilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin güzel yönlerinden birisi geçmişten gelen ve kronik olarak işlevsiz olan kurumlara, sistemlere çok hızlı bir şekilde müdahale edebilmesidir. Bu güzel işlev, sivil toplum için uygulanmalıdır. Sil baştan sivil toplumun yapısını yeniden oluşturmalıyız. Gereksiz prosedür yaratan kalabalıklardan, ülke için katma değer yaratan sivil topluma evrilmesini sağlamalıyız. Hiçbir devlet politikalarında, sivil toplumun desteği olmadan amacına tam anlamıyla ulaşamaz. Tüm sistemi buna göre kurgulamalıyız.

Yeni bir çağın arifesinde sivil toplum alanında köklü reform ile değişime gitmeksek, yeni çağ başladığında bu alanın ne denli önemli olduğunu diğer ülkelerdeki başarılı sivil toplum uygulamalarını gördükçe anlarız. O zaman da iş işten geçmiş olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir