İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzay yolculuğu ve Göç Bakanlığı

İlk Türk astronotun uzaya gitmesiyle birlikte Türkiye uzay konusunda en somut adımını atmış oldu. Bu adımdan sonra devamının artarak geleceği bekleniyor. Uzay yolculuğu güzel bir adım ama devamının artarak gelmesi çok önemli. Bunun için de yatırımların artarak devam etmesi gerekiyor. Hiç kuşkusuz ki en büyük yatırım beşerî alanda yapılacak olanıdır. Bu da insanın beyin gücüne ihtiyaç duyulması demektir.

Bir ülkeyi güçlü hale getirecek olan şey, liyakatli insanların gücüdür. Bunun içinde ülkenin yapacağı beşerî yatırım çok önem taşıyor. Ülkemiz gerek coğrafi konumu gerekse de taşıdığı potansiyelleri itibariyle, dünyaca, kendi haline bırakılmayan bir konumdadır. Hal böyle olunca da gelişmek ve güçlü olmak her şeyden daha önemlidir.

Ülkemizi hayatın her alanında geliştirecek olan nitelikli insan gücüdür. Bunun için eğitim sistemi nitelikli insan yetiştirme odaklı hale getirilmelidir.

Dünya yeni bir çağa girdi. Yeni çağda kol gücü makinalardan sağlanacak, insanların ise beyin gücünden faydalanılacak. Böyle olunca da insanların gelişimi her şeyden önemli hale gelecek. Gelişim sadece temeli olan bir insanın yaşayabileceği bir deneyimdir. Temel sadece eğitim ile atılabilir. Eğitim hayatı sonrasında kişi, bilgi, deneyim ve becerilerini geliştirir.

Nitelikli iş gücü ortamı yaratmak için öncelikle eğitim sisteminde kapsamlı bir reform gerçekleştirilmelidir. Eğitim müfredatını yeni çağın kuralı olan beyin gücü odağında oluşturmak gerekiyor. Geleceği okuyabilen ve vizyon geliştirebilen mezunlar verecek bir sistem kurulmalıdır. Sistemi bu vizyon çerçevesinde yapılandırdıktan sonra mezunların iş bulabileceği bir ortam oluşturulmalıdır. Aksi durumda beyin göçü yaşanır.

Beyin göçünde tavizsiz ve sıkı bir politika oluşturulmalıdır. Bunun için kurulacak Göç Bakanlığı bünyesinde çalışmalar yapılmalıdır. Bakanlık ayrıca yurtdışında bulunan nitelikli insan gücüne tersine göç politikası ile yurda gelişini sağlamalıdır. Bu kesim hem eğitim gören gençlere rol model olacak hem de güzel çalışmalarla ülkemizin gelişimi için ciddi katkı sağlayacaklardır. Ülkemizin potansiyeli tüm dünya tarafından çok iyi biliniyor. Bu sebeple farklı ülkelerden nitelikli iş gücünü çekebilecek durumdayız. Göç Bakanlığı bu konuda da çalışmalar yapmalıdır.

Sonuç olarak insan gücünün beyin gücüne evrildiği günümüzde nitelikli iş gücünden bir ordu yaratmak isteniyorsa eğitim sistemi bu vizyon doğrultusunda revize edilmelidir.

Göç Bakanlığı ivedi olarak kurulmalı, bünyesinde nitelikli iş gücü başlığı altında çalışmalar yapmalıdır. Yapılacak çalışmalardan ilki, ülkemizde yetişen nitelikli iş gücünün yurtdışına gidişini yani beyin göçünü durdurmaktır. İkincisi geçmiş yıllarda yurt dışına gitmiş nitelikli iş gücünün yurda dönüşünü sağlayacak çalışmaları tersine göç politikası kapsamında yürütmesidir. Üçüncü olarak ise yurtdışında bulunan yabancı ülkelerin nitelikli iş gücünden ihtiyaç doğrultusunda ülkemize gelmesini sağlayacak çalışmalar yapmalıdır.

Eğer bu üç politika temelinde çalışmalar yapılırsa yeni çağın süper güçlü ülkelerinden biri olmak içten bile değil. Bunun için geç kalınmadı ama zaman da kalmadı. Göç Bakanlığı ivedi şekilde kurularak çalışmalara başlamalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir