İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yönetim kavramının kimlik arayışı

 Dünyada henüz kimlik arayışı devam eden kavramlardan biri yönetimdir. Halbuki ilk insan var olduğundan beri yönetim vardır. İnsanın kendini yönetmesinden ülke yönetmeye kadar geniş bir skalaya yayılan yönetim kavramı içinde bulunduğumuz dönemde dünyanın en önemli konularından biridir. Geleceğin de en önemli konusu olacaktır.

Yönetim kavramı organizasyonlarda özel sektör, devlet ve sivil toplum yönetimi olmak üzere üç farklı alanda uygulanmaktadır. Her biri birbirinden farklı kurallar, ilkeler ve amaçlar barındırmaktadır.  Kelime olarak aynı olsa da içerik olarak her bir alandaki yönetim diğerinden çok farklıdır. İçeriğinin farklı olması, alanının da farklı olmasını sağlıyor. Bu sebeple de bir alanda uzman birisinin diğer alanda çalışabilir olmasını engelliyor. O yüzden yönetim, organizasyonlar boyutunda üç ayrı alt dal olarak görülmelidir.

Özel sektörün dinamiği ne kamuda ne de sivil toplum dinamiğinde bulunmaktadır. Amaçlarından ilkelerine; sonuçlarından faydalarına kadar bambaşka özelliktedir. Hal böyle olunca da çalışmaların bu ayrıma göre yapılması gerekmektedir. Günümüzde yönetim denilince eğitim veya deneyimin göz ardı edilerek herkesin yapabileceği bir iş olarak ele alınması ve basite indirgenmesi çok büyük hatadır. Çünkü yeni çağın en önemli kavramlarından biri yönetimdir. İnsanlığın bugün gelindiği nokta, iyi yönetilen şirketlerin ürettikleri ürünler, iyi yönetilen devletlerin varlığı sayesindedir. Eğer ki GSM şirketleri iyi yönetilmemiş olsaydı ve sektör yönetimden kaynaklı batmış olsaydı, akıllı telefonlar bile hayaldi. Devletler iyi yönetilmeyip varlığını sürdüremese insanlık bugünkü geldiği noktada olur muydu? Yönetim bir disiplin mi, bilim mi yoksa bir sistem mi, arayışı devam ettiği sürece istenen ideal yönetim oluşamayacak. Bu konuda düşüncemiz yönetimin bir bilim olduğudur.

Yönetim tıpkı parmak izi gibi her organizasyon için özel ve eşsiz olmalıdır. Bunun için standart ilkelerle yönetim modeli oluşturmak ve sistemi kurmak imkansızdır. Eğer ki yönetime daha fazla önem verilirse alt dallarına göre ayrımı yapılmalı ve çalışmaları bu ekseriyette devam etmelidir.

Sonuç olarak bundan sonraki süreçte yönetim, bugüne kadar olandan çok daha fazla, önem taşıyacaktır. Bu sebeple yönetim konusunda bilimsel çalışmalara ağırlık verilmesi şarttır. En ince damarlarına kadar bir detaylandırılmalı ve çalışmaların menzili bu istikamet olmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir