İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yönetim miyopluğu ve körlüğü

Yönetimde uzun süre kalma, yöneticiler için bazı yönetimsel hastalıklara sebep olur. Hastalıklar tedavi edilmezse önce kronikleşir sonra daha da ileri seviyesi görülür ve sonucunda yöneticiyi öldürür. Birisi sürekli aynı yerden aynı açı ile bakarsa gözleri o ortama alışır ve eksikleri ya da yanlış olan şeyleri göremez. Biz buna yönetim körlüğü diyoruz. Bu yönetim hastalığının en majörüdür. Bunun bir adım öncesi ise yönetimde uzun süre kalmaktan, yönetimsel gücün vermiş olduğu zehirlenme ile uzağı görememe başlar. Buna da yönetim miyopluğu diyoruz. Bu duruma belli süre yönetimde olan kişilerde sıkça karşılaşıyoruz. Her iki hastalık da yönetime zarar verici etkidedir.

Bu iki rahatsızlığın, ortaya çıkmadan alınacak önleyici tedbirlerle, önüne geçmek olasıdır. Öncelikle bir organizasyonda herkesin ama herkesin sürekli yenilenmesi gerekir. Yenilenmenin en etkili yolu eğitimdir. Özellikle üst düzey yöneticiler, nedense göreve geldikten sonra eğitimden uzaklaşmaya başlıyor. Hâlbuki ki kademe arttıkça eğitim ihtiyacı artacaktır, tıpkı bir dağın zirvesine çıktıkça korunma ihtiyacının artması gibi. Çünkü yönetim seviyesi arttıkça tıpkı dağlarda olduğu gibi oksijen azalır, hava inanılmaz soğur. Bu sebeple yukarılara çıkıldıkça orada kalabilmek için daha çok bilgiye, deneyime ihtiyaç duyar. Yoksa tedbir alınmazsa belli bir süre sonra yönetim miyopluğu sonrasında da yönetim körlüğü olur. Yönetimsel hastalıklara yakalanmamak için orta ya da üst düzey fark etmeksizin yöneticilerin tamamı sürekli eğitime tabi tutulmalıdır. Dünya sürekli değiştiği gibi, bilgi de sürekli değişiyor, gelişiyor. Yöneticiler bu değişimin gerisinde kalmamalı, kalamaz.

Tabii ki yöneticilerin ataması, bu hastalıkların ortaya çıkışının önüne geçmek için en önemli ve ilk aşamadır. Çünkü atama, liyakatli bir şekilde yapıldıysa zaten kişi, bu hastalıklara karşı doğal olarak dirençlidir, bu hastalıkların yaşanma olasılığı liyakatli kişilerde daha azdır.

Büyüklüğü ne olursa olsun, liyakat bir organizasyonun temelini ayakta tutan tuğla parçasıdır. O çekildiği zaman koca organizasyon çok kısa bir süre içerisinde yerle yeksan olur. Bu sebeple ister özel sektör ister kamuda liyakat organizasyonların yapı taşıdır.

Sözün özü, liyakatin olduğu yerde bozuk sistem düzelir; olmadığı yerde ise sağlam sistem bozulur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir