İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yönetim Tarihi Enstitüsü

Tarihimiz dünyada eşi benzeri olmayan zenginliklere sahiptir. Bu yönüyle dünyanın en zengin tarihlerinden birisine sahip. Fakat bu zenginlikten maalesef yeteri kadar istifade edemiyoruz. Değil çok geçmiş, yakın tarihimizde bile yaşananları bilmiyor ya da daha kötüsü yanlış biliyoruz. Hal böyle olunca ne birlik olabiliyoruz ne de kutuplaşmadan durabiliyoruz.

Bu zenginliğimizi devlet yönetimimizde de kullanmamıza rağmen daha iyi nasıl kullanabiliriz diye irdelemek yerinde olacaktır. Tarihimizi unutsak bile dünya unutmuyor fakat biz; unutmayanların unutanlara göre daha üstün olduğunu unutuyoruz.  Şu anda ülkemizden içten içe geçmişin intikamını almak için fırsat kollayan ülkelerin varlığından bile bihaberiz. Bu eksikliğimiz yüzünden bugün gelişen olayları doğru yorumlamıyoruz. Günümüz iletişim kanallarının yaygınlığının getirmiş olduğu dezenformasyon ile de yayılan yanlış haberleri doğru kabul ediyoruz. Çünkü sorgulamıyoruz. Bu da dezenformasyonu yapan düşmanlarımızın işine geliyor. Bu durumun kök nedeni eğitim sistemimiz. Maalesef ezbere dayalı, gereksiz bilgiler öğretiliyor. Yaşananların batınından çok zahiri öğretiliyor daha doğrusu ezberletiliyor.

Böyle bir durumu tespitin ardından çözümü ortaya koymak gerekir. Cumhuriyetimizin 100. yılını, geçmişimizle barışmak ve geçmişimizin geleceğe ışık tutmasını, bugünü anlamamızı sağlayacak bir “Yönetim Tarihi Enstitüsü” açılması ile taçlandırmalıyız.

Bu enstitü ile ilk Türk devletinden bugüne kadar olan devletlerin yönetimlerini araştıran ve bu konulardaki çalışmalarıyla kamuoyunu bilgilendiren bir kurum açılması hem ülkemiz için hem de tüm dünyaya verdiğimiz mesajlar ile çok anlamlı olur. Bu mesajlar nedir? Öncelikle tarihimizin ne kadar zengin olduğunu tüm dünya görecek, bu zamana kadar yabancı kaynaklar tarafından dezenformasyona uğratılan tarihimizin doğruları, güçlü bir şekilde, gün yüzüne çıkacak. Geçmişimizin zenginliği ortaya çıkmasının ne anlamı vardır derseniz; tarihimizi bilmek geleceğe dair hedef belirlememizi sağlayan bir durumdur. Tarihten bağımsız hedef belirleyemezsiniz. Ayrıca geçmiş yaşananlardan çıkarılacak derslerle bugünü daha doğru yaşayabiliriz. Unutmayın tarih tekerrürden ibarettir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir