İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yönetim Tarihi

Devlet yönetiminin birkaç önemli unsuru vardır ki, diğer unsurlardan bir adım daha öndedir. Bunların başında yönetim tarihi gelmektedir. Tarih, bugünü anlamamızı ve yarını planlamamızı sağlayan çok önemli bilgiler, yaşanmışlıklar ve deneyimler barındıran bir kaynaktır. Devlet yönetiminde gerek içeride gerekse dışarıda oluşturulacak politikaların sağlaması yönetim tarihi ışığında yapılmalıdır.

Yönetimin her kademesindeki en önemli başvuru kaynaklardan biri tarih olmalıdır. Bugünü anlamak, yarını planlamak için tarih bilmemiz gerekiyor demiştik. Mesela 2018 yılında hayata geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin oluşturulması, bugün için uygulaması ve yarın planlaması için geçmişe gitmeliyiz. Mesela II. Mahmud döneminde gerçekleştirilen reform tam da bu konu için güzel bir örnek teşkil ediyor. Bir reformun başarılı ya da başarısız olması için neler yapılması gerektiğini bize çok güzel anlatıyor. Biz bu türlü kaynaklardan faydalanmazsak, yönetimi sağlıklı şekilde tesis edemeyiz.

Bir diğer husus dış politika, tarih boyunca diğer ülkelerin bize karşı davranışları bir duruş kalıbı oluşturmuştur. Mesela bize tarih boyunca sürekli düşmanlık besleyen, en ufak durumlarda bize yanlış yapan bir devlet bugün de yarın da dost olmaz, olamaz. Bunun tersi de söz konusudur. Bunun bilinci içinde hareket edersek dış politikada başarılı oluruz. Aksi durumda diğer ülkelerin bugünkü vitrin söylemlerine inanır, arka plandaki asıl niyeti göremez; politikayı günlük belirler nihayetinde başarısız oluruz.

Tarih, yöneticiler için çok önemli ve yanlarından ayırmamaları gereken bir hocadır. Bu sebeple üst düzey devlet adamları danışman kadrosunda mutlaka ve mutlaka tarihçi bulundurması gerekmektedir. Hatta birden fazla tarihçiyi; kendi içinde dış politika için ayrı, iç politikalar için ayrı uzmanlıkları olacak şekilde bulundurmalıdır. Bir devlet adamının en yakın danışman kadrosunun başında tarih uzmanları gelmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir